Najczęstszymi usterkami pojawiającymi się w komputerach i laptopach jest przegrzewanie, spowodowane jest ono nagromadzaniem się kurzu na radiatorach przez co wentylator nie ma możliwości wypchnięcia gorącego powietrza na zewnątrz. Aby zapobiec takiej sytuacji i w następstwie drogiej naprawie należy raz na rok lub maksymalnie 2 lata wykonać konserwacje układu chłodzenia .

Inną przyczyną uszkodzenia i o wiele groźniejszą jest zalanie.

Jeżeli laptop został zalany cieczą od góry czyli na klawiaturę, matrycę, natychmiastowo odłączamy źródła zasilania, laptop odstawiamy w ciepłe miejsce w celu wyschnięcia. W takim przypadku zalania ważne jest to jak ułożymy laptop do schnięcia. Od razu po odłączeniu zasilania laptop powinien zostać odwrócony klawiaturą na dół. Dzięki temu ciecz nie będzie rozpływać się po płycie głównej a jeśli płyn jeszcze nie dostał się poprzez klawiaturę i obudowę laptopa do płyty głównej to bardzo mocno to zredukuje koszty naprawy, które najprawdopodobniej skończyłyby się na wymianie klawiatury na nową. Ważny jest sposób w jaki ułożymy laptop. Prawidłowo laptop powinien być położony całkowicie na płasko klawiaturą w dół z otwartą matrycą, jeżeli konstrukcja laptopa na to pozwala, jeżeli nie to powinien być położony klawiaturą w dół z matrycą otwartą w kącie prostym na rogu jakiegoś stołu, bądź parapetu blisko grzejnika. Pod żadnym pozorem nie ustawiajcie laptopa w kształcie litery A, takie położenie umożliwi rozpływ cieczy po płycie głównej i przede wszystkim da możliwość jej do dotarcia do płyty głównej komputera.

Niewskazane jest uruchamiać laptopa przed przejrzeniem go przez serwis, to że zostawiliśmy laptop do wyschnięcia nie oznacza że wilgoć nie dotarła do płyty i nie spowoduje zwarcia.